Lifestyle

My tips on how to relax

We all love to kick ass at school or work, burst with energy, creativity and spread good vibes wherever we go, but in all honesty, none of us can go full in without taking a break and leave it all behind sometimes. The world needs to wait and we need to take time for ourselves because we won’t go a long way without it. I always have this itch to get out and wander, I like to keep my free days active – but there are days when I just need to have a day in on my own. A day or a few hours just for myself when I shut the mess in my head – because in the end of the day, it’s all about the simplest things which can change our mood for the better. Here are a few of my tips on how to unwind, de-stress and have the much-needed you-time.


Všetci chceme byť úspešní v práci či v škole, sršať energiou, kteativitou a byť plní optimizmu, no úprimne, bez občasnej prestávky nikto z nás nezájde priďaleko. Svet musí sem – tam počkať a my si musíme dobiť energiu. Ja mám v sebe neustálu potrebu niekam ísť a tráviť svoj voľný čas aktívne, no niektoré dni musia patriť len mne a oddychu. Sú to dni, kedy si môžem upratať v hlave a úplne vypnúť. Koniec koncov, všetky tie malé, naoko nepodstatné veci sa rátajú a malé radosti či chvíle nám vedia zmeniť náladu a život k lepšiemu, a preto by sme si ich mali dopriať. Tu je pár mojich tipov, ako vypnúť, oddýchnuť si a užiť si čas len pre seba. 

htc phone

1. Shut the phone down

Is this even a tip? It’s such an obvious thing, but so hard to do sometimes. I’ve noticed so many of us never let the phones go! It’s probably a price for technology enabling us to run our lives from such a small device, but sometimes I hold onto my phone even when I don’t need it, just to be sure I’m not missing out on meetings, things to do, snapping photos or checking e-mails?! Isn’t that crazy? So I started to put my phone away more and more lately and it truly does wonders for my mood!


Neviem, či “vypnite si telefón”, je vlastne rada, no všetci by sme tak mali spraviť. Všimla som si, ako mnohí z nás nikdy nepustia mobil z ruky. Pravdepodobne je to cena za technológiu, ktorá nám umožňuje riadiť svoj život z čoraz menších zariadení. No, prichytila som sa, že často svoj mobil držím v ruke, aj keď ho vôbec nepotrebujem. Len tak pre istotu – aby som nezmeškala stretnutie, mala po ruke zoznam vecí, čo treba urobiť, nafotila fotky či pozrela nové e-maily. Šialenstvo, nie? A tak som začala čoraz viac mobil odkladať preč, no a “prekvapujúco” to s mojou náladou spravilo zázraky.
moodygrams

2. Fill your mug with love!

There’s something so comforting in pouring a nice tea or coffee into your favourite mug, wrapping up in a blanket and just chillin’. When I feel like I really need to relax, I love to make a herbal tea with fennel, lavender or chamomile. All these are not only so good for you, but so comforting as well. Making something warm to drink became a part of my relaxing ritual and I really see the beauty of it now. I always start my mornings indulging in a coffee and end my day with some of my favourite teas – Dirty Chai by Celestial, Night Time by Pukka and Rise & Shine by Clipper. 


Obľúbená šálka dobrého čaju, mäkká deka a oddych. Táto kombinácia má pre mňa vždy zvláštne čaro. Keď viem, že si potrebujem naozaj oddýchnuť, spravím si čaj s levanduľou, kamilkami či feniklom. Tieto čaje sú blahodárne pre telo aj myseľ. Takáto šálka teplého nápoja sa pre mňa stala akýmsi rituálom a ja v nej vidím aj istú krásu. Zatiaľ čo svoje rána začínam kávou, moje večery končia práve šálkou čaju – najradšej mám Dirty Chai od Celestial, Night Time od Pukka a Rise & Shine od Clipper.

unwind

3. Have a read

There’s something about going through physical pages of a book or magazine. In the online world, it just seems easier to go for the e-version of everything, but I always come back to the good, old-school paper books. They are not only beautiful – they also take my mind off everything else, what makes it tired. These days I’m reading Girlboss by Sophia Amoruso, Read this if you want to take good photographs by Henry Caroll (a pretty handy one indeed) or going through pages of fashion magazines – surprise, surprise!


Podľa mňa sa nič nevyrovná čítaniu knihy či magazínu. V dnešnom online svete je jednoduché zohnať PDF-verziu čohokoľvek, no ja sa rada vraciam ku klasickým papierovým knihám. Sú nielen krásne, ale sú aj únikom od všetkého, čo moju myseľ rýchlo unaví. Tieto dni čítam Girlboss od Sophie Amoruso, Read this if you want to take good photographs od Henriho Carolla (táto sa naozaj zíde!) alebo listujem stránkami módnych magazínov (prekvapujúco!).

girlboss

4. Pamper yourself

There’s literally no better feeling after a long busy week than making a hot bath and turn your home into a mini spa. Lazy weekends or a day off are great for treating yourself, but try to find a moment to slow down even on your busiest weekdays. I love lighting up a candle and treating myself to a face mask as these little things really do their magic for me, taking my mind off all the stress and worries. My favourite candle is Recharge by Mirins Copenhagen – it only contains natural ingredients and its scent always lifts my mood up! I’m currently pampering my autumn face with Tony Molly masks, Neem Mask by Himalaya Herbals and Lavender Beauty Oil by Saloos – this one smells like a dream, makes me totally relaxed, so it’s perfect for bedtime.

tony molly mask

Myslím, že neexistuje lepší pocit, ako si po dlhom dni dopriať horúci kúpeľ a premeniť svoj domov na mini kúpele. Lenivé víkendy či voľný deň sú dobrou príležitosťou na to, aby sme si dopriali oddych, no ja sa snažím venovať aspoň pár minút sama sebe aj počas toho najhektickejšieho dňa. Rada si zapálim sviečku, spravím si pleťovú masku, pretože aj takéto drobnosti mi pomôžu oddýchnuť si a odbúrať stres. Mojou obľúbenou sviečkou je Recharge od Mirins Copenhagen (venujú sa aromaterapii a ich produkty sú prírodné). Z masiek na tvár teraz používam masky od Tony Molly, Neem Mask od Himalaya Herbals a z esenciálnych tvárových olejov mám rada Lavender Beauty Oil od Saalos, ktorý je skvelý pred spaním (posledné dva produkty nájdete aj v DM drogériách).

tony molly mask

5. Get inspired

I love to be surrounded by beautiful things, by the new and fresh. When I feel like relaxing creatively, I love to draw (that really takes my mind off any thoughts), get lost in the pile of postcards and wall art I’ve been collecting from my travels, browse my Pinterest to find inspiring art, interiors, and quotes and sometimes I completely lose track of time! I also find a lot of inspiration at my favourite blogs, Youtube channels, articles or editorials of my favourite magazines. It can also be a visit to a gallery, walk in nature or just finding a random antique shop around the corner. Find what inspires you and make sure to find the time to do it.


Rada sa obklobujem krásnymi vecami, všetkým novým a “fresh.” Keď chcem oddychovať kreatívne, kreslím (to moju myseľ naozaj vyprázdni od všetkých myšlienok); preberám pohľadnice a mini kúsky umenia, ktoré zbieram na cestách, prezerám svoj Pinterest, kde vždy nájdem novú inšpiráciu v umení, interiéroch, či citátoch (a áno, častokrát úplne zabudnem na čas!).  Veľa inšpirácie vždy nájdem na obľúbených blogoch, Youtube, článkoch či editoriáloch obľúbených magazínov. Inokedy si zas zájdem do galérie, na prechádzku do prírody či do náhodne objaveného  antikvariátu. Nájdite, čo vás inšpiruje a naozaj si nájdite čas sa tomu venovať. 
cozy blanket boheme

6. Calm down

Do you ever get the feeling of thoughts constantly running through your head and not ever leaving? At my most stressful days, I can’t get rid of these thoughts and I find myself not being able to fall asleep. One thing that really helps me is to create a nice, relaxing environment around me – de-clutter my room, put on a good playlist (I created a playlist with the most beautiful, calm songs) and when it’s time to sleep I use the Calm app to play a bedtime story or just one of their calming sounds (you can choose anything from music to sounds of raindrops).


Máte niekedy pocit, že vám hlavou prechádzajú všetky možné myšlienky na svete a nikdy nechú odísť? Keď som najviac v strese, neviem sa takýchto myšlienok zbaviť, a teda ani zaspať, nieto upratať si v hlave . Snažím sa aspoň “upratať” si prostredie, v ktorom som. Rada si odnesiem zo spálne všetok neporiadok, pustím dobrý playlist (na Spotify mám svoj vlastný, plný krásnych, pokojných pesničiek) a keď je čas naspánok, pustím si niečo z meditačnej aplikácie Calm – tu si môžete pustiť upokojujúcu melódiu, meditáciu alebo rozprávku pre dospelých. Geniálne, nie?!

wall art pinterest

Read more: My favourite casual look 

This is what I do and what I figured helps me slow down and truly relax. Is there something that really works for you, wanderlettes? Let me know! 💕 / Týchto pár vecí mi naozaj napomáha k vyčisteniu mysle a oddychu. Máte aj vy nejaké vlastné “metódy?” Budem rada, ak sa o ne so mnou podelíte! 💕

Jana

Photography by Galyna Baz.

SaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSave

SaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  Last minute gift guide for her - The Wanderlette
  December 19, 2017 at 9:20 pm

  […] Read more: My tips on how to relax […]

 • Reply
  Hazelkag
  February 20, 2021 at 7:03 pm

  Get started now, you never know what you will see next. So get ready to chat with strangers and add some fun and excitement to your life by using Cam4.

  kraaifonteinaog.org/148-zplayer.html

  Rate, review, and enjoy your bodyrub experience. Find Merced, massage, spa, healing touch, massage therapy, body rubs, d massage, certified massage therapist, registered massage therapist.

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.